A gerincműködés közelebbről

Anfineo Hungary SmartformAz Anfineo 2020 Kft. fejlesztéséhez kapcsolódó cikksorozatunkban legutóbb az emberi csigolyaoszlop szerepét mutattuk be a normális humán biofizikai mozgás viszonylatában. Magukról a csigolyákról azonban még szinte nem mondtunk semmit.

           Gerincünk nyaki szakaszát hét csigolya alkotja, lejjebb a hát-szakasz tizenkét, az előzőeknél nagyobb csigolyából áll, még lejjebb pedig az ágyéki – egyben deréktáji és csípői – gerinc következik, öt még szélesebb, nagy csigolyával. Ez utóbbiak összecsontosodási kiterjedést is mutatnak: ez a keresztcsont, amely szintén öt plusz-csigolyának számít. A keresztcsont felől még farokcsont is következnék, de az embernél ennek helyén csak egy röviden elkeskenyülő gerincvégződést, csökevényt találni, amely azért az összesített csigolyaszámot még megnöveli kissé.

Gerincoszlop gerincfájdalom
Gerincoszlop, „S”

            A csigolyák szakaszonként eltérő mérete nem jelent az egyes csigolyák közt felépítésbeli eltérést: modelljük rendre igen hasonló – kivéve a kereszt-és farokcsonti részt, ahol ugyanis az összecsontosodás kizárja a szomszédos csigolyák közti elmozdulásokat. A gerinccsatornát (funkciójáról lásd előző írásunkat) az illeszkedve sorjázó csigolyalyukak együttese adja ki.  Minden csigolyának a has felé eső oldala a vaskosabbik, tömör csontrész, és a hát felé eső oldal jelenti a csigolyalyuk vékonyabbik falát, amely ugyanakkor a csigolya tövisnyúlványát és harántnyúlványait hordozza. A gerincvonal „tarajos” voltát a tövisnyúlványok magyarázzák, amelyek a kapcsolati szalagok jórészét tartják.  A csigolyakapcsolatok rendszere hármasságot alkot: ízületi, szalagos és porcos összefüggést különböztethetünk meg. A bordák ízesülési helye a háti csigolyák harántnyúlványain található – de a háti csigolyatesteken is. A csigolyanyúlványok közt helyezkedő ízületek tokjának külső rétege rostos kötőszövet, belső rétege rugalmasító ízületi folyadékot termel. A mozgékonyság és a mechanikai biztonság együttes érvényesülését az ízületi szalagok játéka teszi zavartalanná az egészséges gerincnél, ha nincs rendkívüli túlterhelés.  Találhatók továbbá a csigolyatestek közt porckorongok is. Ezek nem szabályos kör alakúak, hanem a csigolyatestekhez idomulnak. Belsejük lágy állagú, „kérgüket” a csigolyatestekhez az úgynevezett üvegporc köti hozzá.

            Fontos vérereknek is van csigolyák-beli helyezkedése: a nyaki csigolyák harántnyúlványai tövében az ismétlődő kis lyuk két artériát vezet a fejbe.

            Csigolyaoszlopunk természetes görbületei kitűnő testrugózást tesznek lehetővé, ha a függőleges dimenziót tekintjük dominánsnak.  Az egyes görbületi szakaszokkal következő írásunkban foglalkozunk.

SmartForm Anfineo HungaryA mozgásukban tartósan korlátozott beteg esetében globális, népegészségügyi probléma a felfekvés (decubitus). A nyomási fekély kialakulásának egyik közvetlen oka, hogy az alátámasztott testtájakon a bőr folyamatos nyomásnak van kitéve, ami gátolja a terület normális vérkeringését, így az alatta lévő szövetek oxigén- és tápanyagellátása romlik. Megfelelő megelőző kezelések hiányában ez szövetelhaláshoz, azaz fekélyek kialakulásához vezet. A kialakult fekély veszélyes és nagy mértékben rontja a beteg életminőségét, kezelése pedig nehéz és költséges.

A felfekvések kialakulásával szemben szisztematikus megoldást a mozgatás és nyomáspontok változtathatósága jelent.  A „SmartForm” ülő- és fekvőbútor rendszer előnye más antidecubitus termékekkel szemben, hogy ezt a feladatot egy olyan rendszer látja el, melynek a beteggel érintkező része egy vezérelhető mozgást végző rugalmas, szegmentált kialakítású felület. Az anatómiai szempontok szerint kialakított szegmensek összehangolt és szabályozható térbeli mozgatása nem kompresszorral, hanem egy szoftveres vezérlővel ellátott elektromechanikus szerkezettel történik. Az ülő- illetve fekvőfelület által végzett mozgás vezérlése egy szoftveres kezelőfelületen kiválasztható előre definiált programok segítségével történik. A mozgatható felületű matrac a felfekvéses területek váltakozó erővel történő terhelése mellett megkönnyítheti a beteg mozgatását is és a beteg egy adott pozícióban történő megtartását.

Az eszköz a Széchenyi 2020 Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretén belül „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú VEKOP-2.1.7-15-2016-00191 számú projekt keretében, az EU és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg.

Kapcsolódó oldalak:
Anfineo
A gerinc funkciói


Ezt a tartalmat támogatott formában helyeztük el. A Szerkesztőség.hu tartalom kihelyezéséről és a tartalomszolgáltatásról bővebben itt:
Támogatott tartalom
ERFA logo EU